Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Šaty ze tří milionů ptačích per

Snímek o životě Eltona Johna Rocketman je radostnou oslavou estetického cítění zvaného camp

52A_profimedia
Zaplatili si, aby viděli Eltona Johna. (Rocketman) • Autor: AFP, Profimedia

Obtloustlý, obrýlený a fádně oblečený doprovodný pianista se po koncertě zeptá šviháckého afroamerického zpěváka, jak by se z někoho, jako je on, mohla stát hvězda soulu? Dostane se mu odpovědi k nezaplacení: „Musíš zabít toho, kým ses narodil, aby ses mohl stát tím, kým chceš být.“ A tak se ve snímku Rocketman odstartuje proměna talentovaného, ale nevýrazného Reginalda Dwighta v extravagantní superhrdinskou figuru Eltona Johna.

Životopisný příběh komerčně nejúspěšnějšího sólového zpěváka z britských ostrovů (více alb než on prodali jen The Beatles), který v minulých týdnech vstoupil i do českých kin, není standardním filmem sledujícím vzestupy a pády hudební hvězdy. Rocketman je spektákl svého druhu, písně Eltona Johna vstupují do děje coby opulentní muzikálová čísla s choreografií jako na Broadwayi; posunují vyprávění vpřed či slouží jako snové sekvence. A pak tu jsou kostýmy, bez nichž by Elton John vskutku nebyl Eltonem Johnem.

Milion krystalů od Swarovského, 54 brýlí, 45 párů bot a celkově 85 outfitů vystřídá představitel titulní role Taron Egerton. Impozantní je hned úvodní oranžový overal s andělskými křídly a čepicí s ďábelskými rohy, v němž dorazí na odvykací léčbu. Nejprve zcela suverénní, načež se při vzpomínce na dětství zhroutí v slzách na židli a začne jevištní úbor postupně odkládat, až jej vymění za teplákovou soupravu. Mohlo by se tak zdát, že to vše je jen pozlátko, ale styl nelze od zpěvákova úspěchu odmyslet; život sám se stává…

I_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte