Mnozí z nás čekali na nový sputnik, převratný okamžik, kdy tlak ze strany Číny vyprovokuje  Ameriku znovu k akci. Je možné, že jsme právě teď svědky takové zlomové chvíle, jenže se odehrává v Pekingu. Rozhodnutí Trumpovy administrativy zařadit na černou listinu Huawei, sedmou největší technologickou firmu na světě, se snadno může stát čínským okamžikem prozření s důsledky o síle zemětřesení.

Vláda nabídla několik dočasných výjimek, přesto se zdá, že Huawei přijde o klíčový hardware (unikátní čipy ARM) i software (od Googlu), na nichž je závislý při výrobě telefonů a dalších technologií. Krok nelze interpretovat jinak než jako pokus Trumpovy administrativy zničit společnost, která je druhým největším výrobcem mobilních telefonů na světě.

V Číně budou situaci vnímat jako bod obratu. Pokud může Washington libovolně odříznout Čínu od klíčových technologií, bude si chtít Čína vybudovat vlastní kompletní technologickou infrastrukturu od A po Z. Huawei, který situaci očekával, vyvíjí vlastní operační systém, jenž se nespoléhá na americké firmy, a tvrdí o něm, že bude funkční na konci příštího roku. Při pohledu na technologické schopnosti dnešní Číny není obtížné představit si, že země situaci zvládne. (ARM představuje pro čínskou firmu mnohem větší problém, vyrobit vlastní čipy pro ni bude mimořádně těžké.)

Míříme tedy možná k bipolárnímu světu v oblasti digitálních technologií, v němž budou vedle sebe existovat dva oddělené ekosystémy, americký a čínský. Takový rozkol…

I_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte