Praha 31.5.2016 Soud v kauze Nagyová (Nečasová).
Jednou měsíčně pro otevřenou a lidskou kolegyni. (Lubomír Poul) • Autor: MFDNES + LN, Profimedia

Někdejší šéf Úřadu vlády Lubomír Poul dostal v době své služby pod premiérem Petrem Nečasem podivný úkol. Jednou měsíčně musel z práce zaběhnout do luxusního šperkařství Cartier v centru Prahy a vybrat tam náhrdelník nebo jinou zajímavou cennost.

Dárky platili vlivní podnikatelé nebo lobbisté, a to tak, aby se nedalo přijít na to, že je pořizují právě oni. Prodavač fakturu vystavoval na fiktivní jméno Dmitrij Smolencev a šperky byly placeny v hotovosti, i když to zákon nepřipouští.

Zvláštní obdarovávací schéma popsal minulý týden u Obvodního soudu pro Prahu 1 prodavač z Cartieru František Daňha. Patří mezi svědky jedné z větví rozsáhlého případu zneužívání moci na Úřadu vlády  za dob premiéra Nečase a jeho šéfky kabinetu a skryté milenky Jany Nagyové, dnes Nečasové. Cennosti putovaly právě jí a žalobci ji viní, že z nich neplatila daně. Že šlo o korupci – podnikatelé mohli chtít využívat jejího vlivu na premiéra ve věcech, na nichž měli zájem –, se nepodařilo prokázat.

Síla, složitost, karty

Faktem je, že Poul šperky vybíral s tím, že jsou pro „kolegyni“ nebo „šéfovou“. Jedním z těch, kdo dával, byl například miliardář Daniel Křetínský. U soudu přiznal, že od něj Nagyová dostala dva náhrdelníky za 350 a 180 tisíc korun. „Seznámil jsem se s ní v roce 2012 a vznikl mezi námi přátelský osobní vztah. Poznal jsem ji jako silnou osobnost ve složité situaci. Komunikovala otevřeným a velmi lidským způsobem,“ uvedl v soudu Křetínský. S Nagyovou se prý viděl celkem…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte