Porozumět Trumpově zahraniční politice není snadné, prezident toho na toto téma v životě mnoho neřekl ani nenapsal. Jak tedy jeho pohled na svět chápat? Existuje něco jako Trumpova doktrína?

Dřívější Trumpův poradce v bezpečnostních otázkách Michael Anton věří, že existuje, a vysvětluje ji v novém eseji na serveru Foreign Policy. Podle Antona je Trumpova doktrína jednoduchá: „Postavme všichni své země na první místo, buďme v této věci upřímní a připusťme si, že se není za co stydět.“ To ale, jak odpovídá v časopise The American Conservative Daniel Larison, „není doktrína, nýbrž banalita“. Která země nestaví vlastní zájmy na první místo? Který prezident kdy tvrdil, že dává přednost „globálním zájmům“ před zájmy Ameriky?

Temná duše

Anton načrtává jistý druh nacionalistického konzervatismu, který se zdá být v srdci Trumpova pohledu na svět. Ještě důležitější je, že jelikož Trump je málokdy konzistentní a mění názory ze dne na den, tento pohled odráží názory muže, který je prezidentovi v otázkách zahraniční politiky nejblíže, poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona.

Bolton bývá popisován střídavě jako neokonzervativec, paleokonzervativec nebo konzervativní jestřáb. Ve skutečnosti je prostě konzervativní v nejstarším, nejklasičtějším smyslu slova, je to někdo, kdo má temné mínění o lidské povaze. Jak prozradil týdeníku The New Yorker jeden z bývalých amerických vládních představitelů, Bolton věří, že slavný popis chaotického života, jak ho podal filozof…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte