Khoiba
Khoiba • Autor: Matěj Stránský

Kouř na scéně skrývá dvě siluety, na něž dopadá bílé světlo bodových reflektorů, a jejich stíny se v nadživotní velikosti zobrazují na zdech. Dramatický efekt divadelních světel je maximální. Jsou to první chvíle na pódiu během křtu nového alba v pražské MeetFactory. Zpěvačka Ema Brabcová má na úvod zavřené oči, ale po pár vteřinách v temnotě se zdá, jako by náhle procitla ze spánku. Poprvé pohlédne do publika. A ono probuzení se v přeneseném významu dá vztáhnout i na samotnou kapelu Khoiba, která po dlouhých dvanácti letech vydává novinku a vrací se na koncertní pódia.

Oba měli v mezičase dost vlastních aktivit. Kytarista Filip Míšek se stal vyhledávaným a ceněným skladatelem hudby k filmům i tanečním představením. Za hudbu k polskému snímku Fuga byl dokonce nominován na tamní filmovou cenu Orly. Ema Brabcová zpívala s kapelou Luno a stala se součástí projektu Jana P. Muchowa – The Antagonists, který uvádí živá provedení jeho filmových melodií. Ale společné hraní jim chybělo oběma.

„Khoiba je kapela, ve které se cítím nejvíc jako doma. To ale vůbec neznamená, že je při tvorbě vše idylické a bezkonfliktní,“ popisuje Ema Brabcová naladění panující ve dvojici, jež ohlásila plný comeback, ale její koncerty ani nové album nejsou ani trochu nostalgickou záležitostí mířící na pamětníky. Těch ostatně ani v MeetFactory nebyla většina – Khoiba se svou zádumčivostí a křehkostí skvěle vyjímá i v roce 2019.

Naladit se

„Tohle je poprvé, co jsem byla na nějakém…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1520

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte