Na jižní hranici Evropy se zase válčí. Milice generála Haftara, který ovládá východní Libyi, zkouší dobýt hlavní město Tripolis, kde sídlí mezinárodně uznávaná vláda. Tato vláda přitom závisí na podpoře milicí, zčásti islamistických, které jsou mnohem silnější a lépe vyzbrojené než národní armáda. Bojuje se o letiště, pár set lidí přišlo o život, do dění se ilegálními dodávkami zbraní míchá řada států. Velmi aktivní v podpoře Haftara jsou Egypt a Rusko, zatímco OSN varuje před eskalací násilí.

„Země není rozdělená na dvě tři frakce, mezi nimiž je potřeba vyjednat smír. Rozpadla se jako šrapnel, jako puzzle, které se jen velmi těžko opět skládá,“ vysvětloval stav se stovkami ozbrojených milicí na únorové Mnichovské bezpečnostní konferenci hlavní vyjednavač OSN Ghassan Salamé. Osm let po pádu Muammara Kaddáfího je situace natolik chaotická a mír tak v nedohlednu, že je nutné vážně zkoumat, zda svržení despoty nebylo chybou.

Skoro vzorný zásah

Intervence v roce 2011 začala ve chvíli, kdy bylo – jak ukázala pozdější rešerše Human Rights Watch – mrtvých 350 libyjských civilistů. Zprávy o dění v terénu měli poradci tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy podle vlastních slov velmi mlhavé. Rozhodla preventivní obava z pekla, které by Kaddáfí mohl rozpoutat při potlačování demonstrací ve východolibyjském Benghází, a také velké naděje z arabského jara. Byla to doba, kdy padli diktátoři v Tunisku a Egyptě a Západ doufal, že se na Blízkém východě zopakuje něco z…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1668

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte