President Donald Trump boards Air Force One at Palm Beach International Airport in West Palm Beach,… Mraky se rozplynuly. (Donald Trump míří ke svému prezidentskému speciálu a pak vzhůru k nebi). • Autor: New York Times, Profimedia

Donald Trump triumfuje a přechází do protiútoku. „Pro prezidenta je (předminulá neděle) pravděpodobně nejlepším dnem jeho funkčního období. Nejtemnější, nejzlověstnější mrak, jenž se dosud vznášel nad jeho úřadem, se v podstatě rozplynul,“ píše opozičně vyladěný deník The New York Times.

Atmosféra ve Spojených státech se skutečně v uplynulých dnech zásadně změnila. Devatenáct právníků a 40 agentů FBI prověřovalo po 675 dní průběh Trumpovy předvolební kampaně. Během té doby bylo vydáno 2800 předvolání k výslechu a povoleno 500 domovních prohlídek. Šetření vyústilo v desítky obvinění a osm přiznání viny. Za mříže putují z různých důvodů, sahajících od křivých výpovědí až po daňové úniky nebo finanční machinace, tak těsní prezidentovi bývalí spolupracovníci, jako jsou jeho bývalý šéf kampaně Paul Manafort nebo jeho osobní právník Michael Cohen. Jiní, jako bývalý poradce pro otázky národní bezpečnosti  Michael T. Flynn, unikli přítmí vězeňských cel pouze díky příslibu spolupráce s vyšetřovateli.

Na konci rozsáhlé operace pak stojí zpráva, v níž zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller oficiálně prohlašuje, že prezident ani nikdo z jeho okolí během předvolební kampaně v roce 2016 vědomě nespolupracoval s Ruskem. Všeobecně uznávaný a respektovaný exředitel FBI jde vlastně ještě dál: jasně říká, že Rusové se ve své snaze ovlivnit výsledek amerických voleb o spolupráci opakovaně pokoušeli, u Trumpových lidí ale ani jednou nepochodili.

Tři proudy

Nebo tedy tak aspoň v…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1645

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte