Hernan Cortes
Setkání Cortése s aztéckým vládcem Moctezumou. (Malba neznámého autora ze 17. století) • Autor: De Agostini/Getty Images

V únoru 1519 přistál Hernán Cortés s 600 muži, deseti děly, 16 koňmi a smečkou bojových psů na pobřeží Yucatánského poloostrova v dnešním Mexiku. Od guvernéra tehdejší Kuby Velázqueze měl pověření k „průzkumu bojem“ a k pochytání domorodých otroků potřebných v kubánských dolech. Cortés byl však už před vyplutím rozhodnut, že instrukce nedodrží a vydobude si slávu a bohatství. Tušil, že na kontinentu existuje indiánská říše, která co do bohatství zastiňuje vše, s čím se Evropané dosud v Americe setkali.

Jaký byl muž, který se tuto zemi před 500 lety rozhodl dobýt? Povýšený, hádavý a neklidný, tak ho viděli současníci. Syna chudého šlechtice, zkrachovalého studenta práv bez respektu k autoritám a také svůdce žen doma ve Španělsku žádná budoucnost nečekala, odplul tedy do Nového světa. Tam vynikly i jeho statečnost a rozhodnost. Projevily se hned na začátku tažení, kdy na znamení, že není cesty zpět, dal po přistání u Veracruzu potopit všechna plavidla a vyrazil do vnitrozemí.

Předcházející výpravy sice se střídavým úspěchem prozkoumávaly nový kontinent a zakládaly zde osady, ale až Cortésova expedice se stala první velkou conquistou a základem pozdějších výbojů. Jeho muži vítězili dík technologické převaze a kulturnímu šoku, který střelné zbraně a bojovníci na koních indiánům způsobovali. Nastartovali tak procesy, jež zcela změnily civilizační tvář Ameriky.

Velký věšák lebek

V dubnu, po prvních bojích, Cortés od domorodců obdržel usmiřovací dar 20 otrokyň,…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte