Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

Stavte jádro za svoje

Ruský atomový byznys má zájem o propojení s českými firmami. Nabídka ale rozhodně není zadarmo.

Poradce prezidenta Miloše Zemana pro energetiku Martin Nejedlý se netají tím, že ve světě lobbuje za české firmy. Před časem Nejedlý Respektu potvrdil, že se v Moskvě účastnil jednání s vedením jaderné společnosti Rosatom, která se v Česku uchází o zakázku na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. Při rozhovorech mimo jiné zaznělo, že české firmy mají zájem o kontrakty od Rusů tam, kde stavějí nebo plánují stavět jaderné elektrárny.

Kdyby k tomu došlo, Rosatom by to v budoucnu mohlo zvýhodnit při tendru v Česku. Mohl by totiž argumentovat, že je úzce provázán s českým byznysem. Dosud nebylo jasné, jak přesně si Rusové spolupráci s Čechy představují, detaily nyní upřesnili členové delegace ruského ministra průmyslu Denise Manturova, jež minulý týden navštívila Prahu.

Ministryně říká ne

Podle informací Respektu je ruská vláda spolupráci s českými firmami nakloněna, ale jen za té podmínky, že by jim na to půjčila peníze Česká exportní banka a za úvěry by ručila Exportní garanční a pojišťovací společnost, tedy český stát. V praxi by to vypadalo tak, že české firmy by od Rusů dostaly kontrakty na dodání techniky na konkrétní jaderné stavby, její pořízení by však financovali Češi.

V případě Ruska jde o riskantní projekt, protože se v minulosti ukázalo, že řada podobných půjček se v dalších letech stala nedobytnými. Nejznámějším takovým projektem je problematická stavba sibiřské elektrárny Poljarnaja. Jejím hlavním dodavatelem byla tuzemská společnost PSG, finance…

I_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1683
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte