Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Stavte jádro za svoje

Ruský atomový byznys má zájem o propojení s českými firmami. Nabídka ale rozhodně není zadarmo.

Poradce prezidenta Miloše Zemana pro energetiku Martin Nejedlý se netají tím, že ve světě lobbuje za české firmy. Před časem Nejedlý Respektu potvrdil, že se v Moskvě účastnil jednání s vedením jaderné společnosti Rosatom, která se v Česku uchází o zakázku na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. Při rozhovorech mimo jiné zaznělo, že české firmy mají zájem o kontrakty od Rusů tam, kde stavějí nebo plánují stavět jaderné elektrárny.

Kdyby k tomu došlo, Rosatom by to v budoucnu mohlo zvýhodnit při tendru v Česku. Mohl by totiž argumentovat, že je úzce provázán s českým byznysem. Dosud nebylo jasné, jak přesně si Rusové spolupráci s Čechy představují, detaily nyní upřesnili členové delegace ruského ministra průmyslu Denise Manturova, jež minulý týden navštívila Prahu.

Ministryně říká ne

Podle informací Respektu je ruská vláda spolupráci s českými firmami nakloněna, ale jen za té podmínky, že by jim na to půjčila peníze Česká exportní banka a za úvěry by ručila Exportní garanční a pojišťovací společnost, tedy český stát. V praxi by to vypadalo tak, že české firmy by od Rusů dostaly kontrakty na dodání techniky na konkrétní jaderné stavby, její pořízení by však financovali Češi.

V případě Ruska jde o riskantní projekt, protože se v minulosti ukázalo, že řada podobných půjček se v dalších letech stala nedobytnými. Nejznámějším takovým projektem je problematická stavba sibiřské elektrárny Poljarnaja. Jejím hlavním dodavatelem byla tuzemská společnost PSG, finance…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

vedoucí rubriky, Fokus

kundra 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1502
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte