Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis z Niamey

Moravské krajky pod Saharou

07_archiv autorky

Sedím na zahradě ve stínu velkého mangovníku a s našpicovanýma ušima čekám na ten charakteristický zvuk. Po malé chvíli se skutečně zdálky ozve kovový klapot: šmik, šmik šmik. To je pouliční krejčí. Chodí prašnými ulicemi, na levém rameni má stařičký šicí stroj s pohonem na ruční kliku (u nás starožitný, či snad dokonce muzejní kousek) a pravou rukou naprázdno střihá velkými krejčovskými nůžkami, nabízí tak své služby.

Jakmile zaslechnu toto poznávací znamení, vyběhnu na ulici a mávám na něj. Nakoupila jsem si několik šest stop dlouhých kusů krásných pestrobarevných látek z naškrobené bavlny, jimž se v celé frankofonní Africe říká „pagne“, a krejčímu se teď posunky snažím vysvětlit, ze které chci ušít povlak na polštář, ze které zavinovací sukni a tak podobně. Prostý řemeslník nemluví francouzsky, poznenáhlu na mě ale vrhá podezřívavý pohled: Záclonu?! Z TÉTO látky? Skoro mám dojem, že jsem ho svým přáním urazila. Zkušenost mě naučila v těchto situacích nenaléhat, a tak jsem látku s pravidelným motivem červených a tmavomodrých ok na žluto-černém pozadí zase sbalila, rozhodnutá ho nedráždit a nedorozumění při nejbližší příležitosti rozluštit.

Obrátila jsem se na odborníka na slovo vzatého, a sice na honorárního konzula pro ČR, který v Niamey žije a občas se scházíme na kus řeči. Pan Souleymane vystudoval na přelomu osmdesátých a devadesátých let VUT v Brně a dnes zajišťuje dovoz speciálních textilií vyráběných v ČR pro vybrané západoafrické trhy (Niger, Burkina Faso,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte