Kultura

Pecka stále triumfální

Po dvacetiletém opomíjení vychází výbor z tvorby neobvykle pravdivého vypravěče

Absolvování fakulty tělesné výchovy a sportu, titul mistra republiky ve skocích na trampolíně, šéfování Českému národnímu registru dárců dřeně. Nic z toho Daniela Pagáče nepředurčovalo k tomu, aby stál za jedním z nejodvážnějších edičních počinů těchto let. A přece je to pravda. Jeho vlastním nákladem vydaný tisícistránkový výbor z díla Karla Pecky (1928–1997) je mimořádné dílo.

S Peckou se osobně setkal čirou náhodou v roce 1991, kdy jel s budoucí chotí Martinou vlakem na jih Čech. Měli zrovna dočtené Peckovy Motáky nezvěstnému, které veřejnosti krátce po revoluci odhalily hrůzy komunistických koncentračních táborů z padesátých let. Když Pagáč ve vlakové uličce uviděl procházet podsaditého šedesátníka a srovnal si jeho tvář s fotkou na obálce Motáků, poznal, že jejich autor stojí kousek od něho.

Okamžitě za ním zašel a zbytek cesty strávili v jednom kupé. Dva roky poté přišel Pecka Pagáčovým na svatbu a přinesl jim právě vydaný román Štěpení. Od té doby už se nesešli a Pagáč jen zpovzdálí sledoval, jak se jeho milovaný autor postupně vytrácí z obecného povědomí. Peckova poslední kniha Svůdnost černé barvy vyšla rok po jeho smrti a od té doby se neobjevila žádná reedice. Pagáč se to rozhodl změnit a nedávno vrhl na trh olbřímí titul věnovaný autorovým nedožitým devadesátinám Souhvězdí Gulag Karla Pecky

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1785

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte