Maďaři půjdou počátkem dubna k volebním urnám a už teď můžeme s jistotou říct, že Viktor Orbán v těch volbách opět – už potřetí za sebou – zvítězí. Při pohledu na předvolební průzkumy je prvenství jeho strany Fidesz jisté, hlasovala by pro ni zhruba třetina voličů, zatímco oba nejbližší konkurenti, ultrapravicový Jobbik a socialisté, by mohli počítat s deseti procenty hlasů. Podstatné otázky nadcházejících voleb zní ale jinak. Udrží si Fidesz v parlamentu ústavní většinu, se kterou zemi už osm let vládne? A bude vůbec schopný sestavit opět jednobarevnou vládu? To je o poznání větší drama, a Fidesz chce na obě hádanky získat kladnou odpověď, i kdyby to mělo znamenat ohnutí volebních pravidel, jež si strana v uplynulých letech napsala sama sobě na míru. I přesvědčivé vítězství – pětatřicet procent a víc než trojnásobek hlasů než druhý na pásce – totiž straně nemusí stačit.

Trochu to upravíme

V roce 2010 vyhrál Viktor Orbán skutečně drtivě. Maďarští voliči, znechucení korupčními skandály předchozích socialistických vlád, dali jeho Fideszu přes padesát procent hlasů. Za to pak díky maďarské metodě přepočtu hlasů a zvláštnostem tamního volebního systému (větší část poslanců se volí v malých okrscích a teprve zbytek pak vzejde z celorepublikových voleb, jako je známe třeba z Česka) získala partaj velmi těsnou dvoutřetinovou ústavní většinu.

Tu Orbán využil a kromě nové ústavy napsal i nový volební zákon, platný od roku 2012 – se třemi podstatnými novinkami. Zaprvé se…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte