Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Kontext, Společnost

Tady Lorenc, přepínám

Proč je důležité míti šéfa StB v debatě o sametu na Karlově univerzitě

Poslední šéf Státní bezpečnosti. (Alojz Lorenc) • Autor: ČTK
Poslední šéf Státní bezpečnosti. (Alojz Lorenc) • Autor: ČTK

Nedávné pozvání bývalého šéfa komunistické Státní bezpečnosti Alojze Lorence k debatě o listopadu 1989 na půdě Karlovy univerzity vzbudilo emoce a spory. Mají představitelé represivních složek někdejší diktatury dostávat prostor pro svůj výklad dějin, na kterých se podíleli? Vzhledem k mlčení studentů na samotné debatě je přitom zajímavé, jak se na tuhle otázku dívá nastupující generace.

Netradiční diskuse

Debata byla určená především pro studenty žurnalistiky a s nápadem pozvat generála StB Lorence přišel pedagog Fakulty sociálních věd UK, bývalý novinář a kněz Karol Lovaš, který se – společně s kolegou ze slovenské televize RTVS – zároveň ujal i role moderátora.

„Hledal jsem v rámci našeho školního projektu lidi, kteří byli před 29 lety u toho. A hned na začátku mě napadl Alojz Lorenc, se kterým jsem před dvaceti lety dělal ještě jako novinář rozhovor. Přišlo mi prospěšné slyšet také pohled na událost z druhé strany barikády, tedy zevnitř StB,“ vysvětluje pozvání Lovaš, kterému letos s Lorencem vyšel knižní rozhovor – a veřejné vystoupení hlavního protagonisty zároveň mohlo být pro knihu skvělou reklamou.

Seznam hostů pedagog konzultoval i s vedením pražské katedry – s ředitelem Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Jakubem Končelíkem a také s Barborou Osvaldovou, která na fakultě působí jako garantka oboru žurnalistiky. „Snažila jsem se mu ten nápad s šéfem StB vymluvit. Když jsem ale viděla, že je to bez úspěchu, rozhodla jsem se, že pozvání na…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].