Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Strážkyně domácího krbu

Knihy Doly de Jong jsou odvážné a současné, protože jejich hrdinové před sebou neuhýbají

Dola de Jong svá stěžejní díla Pole je tento světStrážkyně domácího krbu napsala ve čtyřicátých a padesátých letech minulého století, přesto jsou dodnes obě neuvěřitelně aktuální. Ať se věnuje vykořenění migrantů nebo lásce, dokáže na nevelkém prostoru a s pomocí čistého a jasného stylu nabídnout nečekaný pohled a hlubokou reflexi, která neztrácí platnost ani dnes.

V románu Pole je tento svět (poprvé vyšel v New Yorku v roce 1945) zpracovala prožitky utečenců z Evropy, kteří se bezmocně za druhé světové války tísnili v decentralizované zóně pod mezinárodní kontrolou v Tangeru a čekali, až je nějaká země přijme. Válečná či spíše těsně předválečná zkušenost se odráží i v románu Strážkyně domácího krbu, jehož český překlad přichází necelé dva roky po vydání nejslavnější, uprchlické knihy. Zároveň jde však hlavně o příběh dvou přítelkyň, které se rozhodnou bydlet ve sdíleném nájmu. Jejich soužití se postupně promění v jízdu plnou vášnivých citů a milostného vztahu, který ovšem nedojde naplnění.

Pytle dopisů

Dola de Jong, která kvůli židovskému původu opustila v roce 1940 Nizozemsko a usadila se ve Spojených státech, ho napsala na začátku padesátých let a v roce 1954 vyšel v Amsterdamu. Anglické vydání však následovalo až o sedm let později, americké dokonce až v roce 1963: nakladatelství se bála třaskavého obsahu „lásky proti přírodě“ a označila jej za nestoudný a nepublikovatelný.

Čtenářky to však viděly jinak a po vydání…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte