Dnes je běžné číst nebo slýchávat, jak prezident Trump ovládl Republikánskou stranu. A skutečně existuje mnoho důkazů, že republikány dnes žene vpřed neotřesitelná oddanost Trumpovi a jakýmkoli názorům, jež právě zastává. Problém je ale v tom, že se republikáni neproměňují ve stranu Donalda Trumpa, ale Josepha McCarthyho, senátora z Wisconsinu, který v padesátých letech obvinil ministerstvo zahraničí ze zrady, zrádcem nazval také George Marshalla, velitele armády za druhé světové války a pozdějšího ministra zahraničí a obrany, a naznačoval, že americká vláda je tajně řízená z Kremlu.

Republikánská strana je v současnosti vlastně obrovským skladištěm konspiračních teorií, nepravdivých zpráv, falešných obvinění a paranoidních představ. Podívejme se na poslední příklad. Trump vyděsil většinu země malou skupinou lidí ze Střední Ameriky, kteří utíkají před chudobou či násilím a doufají, že na americké hranici získají azyl. Bránit jim ve vstupu do země je naprosto racionální, zároveň je však kruté neustále je démonizovat. Republikánům nicméně odepření azylu nestačilo. Vykouzlili fakta a vymysleli konspirační teorie o tom, kdo za skupinou zbídačených přistěhovalců stojí.

Předminulý týden tak jeden z prominentních moderátorů stanice Fox News, jež je dnes pro republikány tím, čím byla pro sovětské komunisty Pravda, došel k názoru, že „kolonu se pokouší zneužít“ minimálně 100 bojovníků Islámského státu. Trump, který Fox věrně sleduje, se tvrzení chytil a prohlásil, že se ke…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte