67A_profimedia
Amazonský prales • Autor: AFP, Profimedia

Decatur ve státě Illinois je městem postaveným na oxidu uhličitém. Přeneseně i doslova. Zdejší závod firmy Archer Daniels Midland polyká kukuřici, rozemílá ji, fermentuje a mění v biolíh do motorů aut. Oxid uhličitý, který se při tom uvolňuje, je zachycován a vháněn do téměř tříkilometrové hloubky, do zdejších pískovcových vrstev, kde by měl zůstat tisíce let. Nedostává se tedy do atmosféry a nezhoršuje změnu klimatu. Na fotografiích vše vypadá jako běžný provoz s komíny, sily a fermentačními tanky, přesto je dost výjimečný. Je totiž jediný na světě, kde už alespoň zkušebně funguje technologie CCS (carbon capture and storage, zachycování a ukládání uhlíku) v kombinaci s biomasou, v tomto případě s kukuřicí.

Ačkoli zatím zbavuje atmosféru naprosto zanedbatelného množství skleníkových plynů, pro mnohé je příslibem, že se globální oteplování nakonec přece jen podaří zkrotit. Začátkem října totiž nová zpráva klimatického panelu OSN potvrdila, že chceme-li zabránit tomu, aby o miliony lidí více muselo čelit chudobě, hladu nebo ztrátě domova, bez masivního odčerpávání skleníkových plynů z ovzduší se zřejmě neobejdeme. Klíčem k tomu má být právě ukládání uhlíku odebraného z rostlin, které jej zachytávají a udržují mimo atmosféru.

Staré dluhy

Až do pařížské klimatické konference v roce 2015 se za hranici, kdy se klimatické změny stanou nebezpečnými, všeobecně označovalo ohřátí planety o více než dva stupně Celsia do roku 2100. V Paříži se však ozvaly ostrovní státy,…

Respekt_42_2018
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt_42_2018
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 942

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte