Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

Showman a badatel

Prezident posílá do vedení centrální banky dva zcela protikladné elementy

V listopadu nastupují do vedení České národní banky dva nováčci – Tomáš Holub a Aleš Michl. V sedmičlenné bankovní radě nahradí Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka, kteří tu dosluhují jako poslední dva nominanti minulého prezidenta Václava Klause. Vedení vlivné instituce, zodpovědné za stabilitu měny a pořádek na finančním trhu, bude tedy od listopadu kompletně obsazené podle not současné hlavy státu.

Výběr centrálních bankéřů je v Česku plně v kompetenci Hradu, prezident podle ústavy jmenuje bankovní radu už od devadesátých let sám, bez povinnosti to s kýmkoli konzultovat. V porovnání s excesy v jiných oblastech si dosud Miloš Zeman na tomto poli nevedl úplně špatně – banka se chová nezávisle a bez zjevných přehmatů. Jak šťastná je nynější volba?

Utajený výběr

Tomáš Holub v centrální bance pracuje 18 let, z toho 14 let vede jeden z jejích hlavních orgánů, takzvanou měnovou sekci. Je dlouholetým čekatelem na postup do vedení – jeho jméno se při obměně rady objevovalo už dříve a z hlediska odbornosti se jeví jako logický kandidát. Z ekonomie má docenturu, pravidelně publikuje v odborných časopisech, ekonomické teorii se věnuje celý život. V ČNB vyrostl jako poradce bývalého guvernéra Zdeňka Tůmy, za jeho éry pomáhal stavět dnešní systém, v němž tým expertů zpracovává nejrůznější modely ekonomického vývoje a připravuje podklady, podle kterých pak bankovní rada o měnové politice hlasuje. Na veřejnosti nepříliš známý teoretik je klíčovým mužem v podpalubí, jehož…

Respekt_42_2018
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt_42_2018
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte