Přestože naši potomci už vylétli z hnízda, daří se nám každoročně zorganizovat společnou dovolenou podle osvědčeného modelu – děti vyberou cílovou zemi a rodiče hradí cestovní náklady. A protože se naše děti profesionálně zajímají o zahraniční politiku, volí obvykle pro ně pracovně vzrušující místa, nejlépe země, kde nedávno proběhla politická krize nebo válečný konflikt. Pro mě je pak zajímavé sledovat, jak se tyto problémy odrážejí ve vědě. Vděčnou destinací pro nás bývá Blízký východ či státy bývalého Sovětského svazu. Před pár lety jsme tak procestovali Arménii s Náhorním Karabachem a teď jsme se právě vrátili z Gruzie.

Nebudu se zde rozepisovat o krásách Kavkazu a tamní vyhlášené pohostinnosti. Ještě více mě fascinuje pozorovat, jak dnes fungují země, které stejně jako my získaly před více než čtvrtstoletím formální nezávislost na Rusku, ale přesto se nedokázaly vymanit z jeho sféry vlivu. Arménie se dobrovolně stala rukojmím Ruska, které jí pomáhá udržet dobytý Náhorní Karabach. Cenou je však ruská vojenská přítomnost a ovlivňování mezinárodní politiky země. V Gruzii Rusko využilo strategických chyb místních vlád, jež příliš spoléhaly na pomoc Západu a zároveň dostatečně nerespektovaly práva prorusky orientovaných etnik. Rusku se zde daří vymáhat vliv silou, když de facto okupuje rozsáhlá gruzínská území zahrnující Abcházii a Jižní Osetii.

Ruský stín se více či méně projevuje v mnoha oblastech včetně vědy. Na hlavní tbiliské Rustaveliho třídě jsme viděli…

Respekt_42_2018
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt_42_2018
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte