Švédsko zřejmě čeká politický otřes. Předvolební průzkumy naznačují, že se jednou z nejsilnějších stran mohou stát místní radikálové. Bez jakýchkoli pochybností je to reakce na příchod velkého počtu uprchlíků. Důkladný text k tamní situaci najdete na str. 34–37, tady se zastavme u jedné dílčí otázky: Má se zveřejňovat původ pachatelů násilných činů?

Švédská veřejnoprávní televize zveřejnila statistiku, že většiny znásilnění, která se podařilo vyšetřit a rozsoudit, se dopustili uprchlíci. Za pět let padlo 843 odsuzujících verdiktů a 58 procent z nich si vyslechli cizinci. Experti připomínají, že drtivá většina se nevyřeší nebo nenahlásí, procento zachycující podíl cizinců je tudíž nepřesné. I proto se ozvalo nemálo kritiků, že se původ pachatelů nemá uvádět. Policie a justice podobné informace ani neposkytují, novináři je museli zjistit sami.

Nepochybně jde o citlivé téma. Informace o původu pachatele může vyvolávat zkreslené představy o ostatních lidech narozených ve stejném regionu. Zejména pokud jsou pachatelé snadno identifikovatelní (třeba podle barvy kůže), hrozí, že se někdo bude mstít na všech, kteří jsou mu podobní. Nemusíme teoretizovat, do nedaleké Saské Kamenice, kde se zřejmě vraždy jednoho Němce dopustili dva cizinci, se následně sjeli i neonacisté, kteří naháněli každého, kdo jim nepřipomínal čistokrevného Němce.

Jenže zatímco úředně uvádět původ možného pachatele nedává smysl (pokud po něm není vyhlášeno pátrání), u statistik je to něco jiného.…

I_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte