Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Proti všem

Na kole i pěšky po stopách pražského experimentu Jana Čižinského

Praha sobě
Muž, který změnil názor. • Autor: Matěj Stránský

Jen v málokteré pražské budově se tak okatě prolíná prvorepubliková důstojnost s komunistickým úpadkem jako právě tady. Jsme v ulici Kapitána Jaroše na levém břehu Vltavy na dohled od Letné, před námi se tyčí vznešené sídlo jedné z prvorepublikových pojišťoven, proměněné později na komunistický Plánovací ústav, jehož duch tu cestou šedými zanedbanými chodbami dodnes dominuje. Nejinak je tomu v kanceláři současného vládce objektu, starosty Městské části Praha 7 Jana Čižinského, kterého sem před čtyřmi lety vynesla obyčejná občanská vzpoura.

Z omšelosti kolem sebe si Čižinský moc hlavu nedělá. „Změnu, kterou jsme lidem slibovali, reprezentuje i to, že se tady na první pohled nic nezměnilo,“ říká starosta. Se svým občanským hnutím Praha 7 Sobě se svého času vyhoupl do čela relativně honosné čtyřicetitisícové čtvrti právě se slibem vrátit jí někdejší měšťanskou tradici a lesk. Vzhled jeho úřadu naznačuje, že tohle se mu zatím příliš nepodařilo, a navíc to vypadá, že právě teď chce z místa činu utéct. Po úspěšném dobytí „sedmičky“ se pokusí zdolat i pražský magistrát.

Zkouší to podobnou cestou jako na holešovickou radnici. Zformoval hnutí dobrovolníků, hodil přes palubu svoji domovskou lidovou stranu a vyrazil mezi Pražany sbírat podpisy, aby mohl kandidovat s novou politickou formací. Jde o tzv. nezávislou občanskou kandidátku a k účasti ve volbách Čižinský potřeboval podle zákona nasbírat devadesát tisíc podpisů. To se mu nakonec letos v létě k překvapení i jeho samotného…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

vedoucí rubriky, Fokus

kundra 300
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte