Příběh společnosti H-System (podrobně o něm píšeme na str. 34–37) nabízí dvě zajímavé a zároveň smutné otázky. Jak se lidsky srovnat s nespravedlnostmi, které se dějí už dvacet let poškozeným klientům, a to i zásluhou takových politických es, jako jsou Václav Klaus a Miloš Zeman. A jak celou jejich anabázi po těch dvaceti letech ukončit alespoň trochu spravedlivým narovnáním.

Rozsudek Nejvyššího soudu, který minulý týden rozhodl, že se šedesátka H-Systemem poškozených klientů musí vystěhovat ze svých domů a bytů, aby se uspokojil požadavek jiných poškozených klientů, vypadá nelidsky. Ale nemusí „nelidsky“ dopadnout – když se lidsky a vstřícně zachová věřitelský výbor H-Systemu, který reprezentuje ostatní poškozené, mezi nimi firmu Gomanold, patřící do portfolia bohaté J&T Banky.

Divoký kapitalismus

Soud vynesl zdánlivě nepochopitelný rozsudek, neboť majitelům svépomocí postavených domů chybí dokumenty o vlastnictví. Jejich nemovitosti tak de iure patří do celkové konkurzní podstaty, a tudíž všem poškozeným. Utrpěla ovšem i Komerční banka, od které si zakladatel H-Systemu Petr Smetka půjčil v devadesátých letech stamiliony korun a nevrátil je. Tento dluh nyní vlastní zmíněná firma Gomanold, která tlačí na co největší zisk při prodeji majetku H-Systemu, na což doplácejí obyčejní klienti, bydlící i nebydlící, kteří mají jen malou šanci ve věřitelském výboru něco prosadit.

V podstatě máme před sebou dozvuky příběhu divokého kapitalismu, který…

I_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte