Kultura

Podle Wellsova koloniálního zákona

Angličan H. G. Wells (1866–1946) je autorem románů Stroj času,Ostrov doktora MoreauaVálka světů, ale psal i kratší prózy. A ať už spadají přímo do kategorie science fiction, nebo se jen opírají o fantastické motivy a prvky tajemna, i v nich se řídil tzv. Wellsovým zákonem, jejž formuloval. A podle kterého má příběh obsahovat jen jeden mimořádný, nebo doslova nemožný předpoklad, zatímco další okolnosti, prostředí i postavy musí být vykresleny realisticky. To je výtečně vidět i v prvním ze tří ohlašovaných svazků jeho sebraných povídek.

V některých fungují jako hybatel děje technické vynálezy (od zmíněného stroje času po primitivní ponorku), v jiných Wells – jinak stoupenec Darwina – objevuje masožravé květiny, chobotnice a jiná tajemná zvířata. V dalších originálním způsobem řeší gotickou záhadu pokoje, ve kterém straší, nebo odvěkou lidskou touhu po nesmrtelnosti. Někdy je však mimořádným prvkem „jen“ tragédie typu nečekané nemoci či smrti a vše se pak až naturalisticky točí nikoli kolem citů, nýbrž peněz, po nichž lační pozůstalí.

Nejen v těchto tématech se však výběr dotýká reálného života víc, než by se mohlo zdát. V textech je zachováno rasistické výrazivo (negřík nebo židáček) a kniha tak zachycuje výstižně Wellsovu dobu. Sluhové jiné barvy pleti jsou v koloniální Británii nejen šikanováni, ale také se do nich kope, zatímco protagonisté jsou privilegovaní bílí muži typu bakteriolog, poručík nebo výtvarník. Ženy tu vystupují pouze…

I_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte