54A_jaros
Podtržená vertikalita. (Gormley) • Autor: Milan Jaroš

Kdyby to bylo na mně, tak bych to víc rozprostřel do prostoru,“ obchází Antony Gormley svou sochu na podlaze románsko-gotického kostela svatého Františka v pražském Anežském klášteře a pak s pobaveným úsměvem dodá: „Jenže oni to tu přilepili k zemi.“ Ono dílo se jmenuje Sum podle latinského „jsem“ – a představuje ležící lidskou postavu složenou z mnoha litinových mnohostěnů. Některé z nich jsou od těla oddělené a nacházejí se opodál; jako by se tu kdosi zřítil z nebes a nárazem se roztříštil na kusy.

V sedmašedesáti letech působí Gormley mladistvým dojmem. V jeho vyjadřování sice převládá akademický jazyk, ale samy jeho sochy jsou ihned srozumitelné a k divákům vstřícné. Právě proto jsou populární a Gormley je hvězdou oboru. Spolu s Anishem Kapoorem patří ke komerčně neúspěšnějším britským sochařům – a když deník The Telegraph před deseti lety sestavoval žebříček stovky nejvlivnějších lidí v britském umění, umístil Gormleyho na čtvrté místo jako vůbec nejvýše figurujícího výtvarníka.

Před ním byli jen ředitelé institucí nebo mecenáši a Gormley si tu poctu vysloužil za to, že jeho dílo je snadno uchopitelné, a přitom není bombastické, je humanistické, a přitom ne sentimentální. Navíc se mu podařilo vrátit do sochařství 21. století figuru a téma lidského těla, které se z něj vytratilo. Různé podoby tělesnosti zachycují i všechny tři kusy, které jsou v Anežském klášteře k vidění do půle října.

„Gotická náboženská architektura směřuje k výšinám a převyšuje…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1537

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte