07_dopis_archiv

Je to jako na začátku hororového filmu o zombies. Z potemnělých podloubí vycházejí stíny, z kanálů stoupá pomalu, ale znatelně voda a ozývají se táhlé zvuky připomínající vytí kojotů. Přitom jsem na hlavním náměstí nejturističtějšího místa Evropy. Benátky po západu slunce dostanou úplně jiný ráz než za denního světla.

Nad náměstí Svatého Marka se vskutku rozléhají stylizované stížnosti kojotů měsíci, protože muzikanti ve fracích u jedné z venkovních kaváren vyhrávají hlavní hudební motiv z westernu Hodný, zlý a ošklivý, který má na svědomí geniální italský skladatel Ennio Morricone. Také voda opravdu stoupá – jednoduše proto, že nastal příliv, který je ve městě vybudovaném na 118 ostrůvcích v laguně vždy hodně vidět. Moře šplouchá budovám až k prahu a schová během dne řasami viditelně oslizlé základové zdi. Louže rostoucí z kanálových mřížek mají magickou moc, nutí kolemjdoucí, aby u nich padli na kolena směrem ke svatostánku – a zkusili vyfotit baziliku evangelisty Marka v odrazu jejich hladiny.

Na náměstí, které bych kvůli jeho architektonické výjimečnosti čekal jasněji osvětlené, je v devět večer vlastně živo. Ale ve srovnání s neskutečnou odpolední mačkanicí se nyní vnucuje dojem maloměsta po hospodské zavíračce. Soumrak davy rozpustil na malé skupinky či párečky. Východoasijci ověšení foťáky ženoucí se za slečnou průvodkyní s deštníkem se proměnili v matně dávnou vzpomínku. Zmizeli i černoši prodávající na chodníku padělané značkové kabelky a také Číňané,…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte