Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Téma

Horko: co člověk vydrží

Jak si zvykat na život v čím dál teplejším světě

15_tema02_jaros
Úplně normální jaro. (Plovárna v Podolí) • Autor: Milan Jaroš

Letošní způsob jara se může někomu zdát nešťastný. To ale nic nemění na tom, že jiná budoucnost nás nečeká. Koncem století, až se dnešním dvacátníkům začnou rodit pravnoučata, bude průměrná roční teplota skoro o tři stupně vyšší než dnes, říkají odhady hydrometeorologů. To je zdánlivě za horizontem a pod slovním spojením „nárůst o necelé tři teplotní stupně“ je v tuzemském přívětivém klimatu těžké představit si něco skutečně hrozivého. Připočtěme k tomu ale méně deště, víc přímého slunečního svitu a víc teplotních výkyvů, které s sebou prý klimatická změna přinese. Nezvyklé a dlouhé horko, které v Česku už přes měsíc panuje, přestane být pěkným počasím a stane se normou, s níž bude třeba se nějak vyrovnat.

15_mapy

Největší obavy mají dnes logicky zemědělci a vodohospodáři, kteří se se suchem a horkem potýkají už nyní. V technických debatách o tom, jak vysokým teplotám přizpůsobit produkci potravin, zásobování vodou a fungování průmyslu, se poněkud odsouvá jedna podstatná věc. V čím dál teplejším světě budeme každodenně žít a naše mozky a těla budou fungovat v nezvykle horkém vzduchu. Co s nimi tohle všechno udělá?

Naše limity

Klimatologové nepředpovídají Česku tropy, ale cosi jako „suché horko“. S něčím takovým (byť v parametrech, které tuzemce ještě dlouho nečekají) se právě potýká Soňa Jarošová. Jednatřicetiletá Češka má za sebou čerstvě to nejteplejší období roku v subsaharském Nigeru, kdy se denní teploty ve stínu pohybují kolem…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 951
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte