Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Téma

Tady je ajatolláhovo

Hlavní hrozbou nové války na Blízkém východě je úspěšné rozpínání Íránu

Haj General Qassem Suleimani, commander Quds Forc Iran,
Kásim Sulejmání. Velí tajným složkám Íránských revolučních gard, které jsou odpovědné za zahraniční operace. „Stínový velitel“ je jednou z nejdůležitějších postav syrského a iráckého bojiště. • Autor: Profimedia, TEMP Sipa Press

Nad slunce jasné je v zahraniční politice Donalda Trumpa máloco. Své názory mění často a chaoticky, v jeho týmu se prostřídali politici se zásadně odlišným pohledem na svět. Jedna konstanta se však na Trumpově twitterovém účtu a mezi jeho spolupracovníky přece jen najít dá: odpor vůči íránskému režimu. Trump vcelku pravidelně označuje vládu v Teheránu za „celosvětově největší sponzory terorismu“. Nový poradce pro národní bezpečnost John Bolton roky prosazuje bombardování a svržení režimu ajatolláhů. A též ministr obrany James Mattis, poslední klasický umírněný republikán v čele administrativy, považuje Írán za největší hrozbu stability a míru na Blízkém východě.

Írán je momentálně zapojen v každé z mnoha válek, které v regionu zuří. Nikdy není zmírňující silou, ale naopak přispívá k další eskalaci napjaté situace. Jedním z hlavních důvodů amerického vypovězení jaderné dohody je právě skutečnost, že nijak neřeší toto chování. A nárůst íránské moci v posledních patnácti letech skutečně bere dech: Teherán dnes ovládá pozemní koridor vedoucí od hor na východě Íránu až ke Středozemnímu moři.

Íránská osa

V Libanonu Íránské revoluční gardy od osmdesátých let vycvičily a vyzbrojily spolehlivého spojence, šíitské hnutí Hizballáh, které mezitím tvoří „stát ve státě“. Má právo veta nad vývojem v zemi, protože jeho milice jsou silnější než státní armáda a koalice postavená kolem jeho politického křídla v květnu vyhrála volby. Hizballáh disponuje podle různých údajů 120–200…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1367
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte