0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Politika14. 4. 201812 minut

Praha se musí zahustit

,
foto: Milan Jaroš
Ondřej Boháč • Autor: Milan Jaroš

Institut plánování a rozvoje je mladá instituce. Byl založen v roce 2013 a na chodbách se pohybují většinou lidé kolem třiceti let. Na Facebooku mají dvacet tisíc fanoušků a na jejich debatách pro veřejnost bývá plno. Záleží ovšem jen na politicích, nakolik se bude Praha vizemi budoucnosti řídit. Přesvědčit je, to je jeden z úkolů ředitele IPR. Aktuálně jím je Ondřej Boháč – i on je třicátník.

Máte rád Prahu?

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Narodil jsem se na Vinohradech a žiju tam celý život. Prahu mám moc rád.

V čem je lepší než další velká města v regionu, Drážďany, Vídeň, Bratislava, Mnichov nebo Berlín?

To je jako otázka, jestli je lepší vaše, nebo cizí rodina. Ale dobře: například sociální propustnost nejsou tu ghetta, ani se zatím netvoří. A pak je to historie. Praha nebyla nikdy poškozená, nebouralo se tu, jednotlivé epochy se vrství. Dělám už mnoho let zvoníka na staroměstských věžích. Když se člověk podívá z věže Týnského chrámu, je tam vidět, jak město postupně rostlo: středověký střed, pak prstence čtvrtí z 19. století, zahradní města první republiky a pak sídliště. Je to jako atlas městské struktury.

Mluvíme o sociální propustnosti. Všiml jste si, že z vašich Vinohrad mizí v posledních letech důchodci a vůbec chudší obyvatelé? Platí to také o dalších populárních čtvrtích.

Exkluzivita některých lokalit zvyšuje samozřejmě tlak na to, aby…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc