Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

A ještě čtyři

Viktor Orbán se po vítězných volbách chystá dokončit proměnu Maďarska

Hlasy z maďarských voleb se stále ještě sčítají – voličské lístky z maďarského příhraničí, kde mohou hlasovat občané okolních států, hlásících se k maďarské národnosti, jsou teprve na cestě –, je však velmi pravděpodobné, že hlavní hádanka hlasování z předminulé neděle je zodpovězená: strana Fidesz premiéra Viktora Orbána získala téměř polovinu hlasů, po přepočtu získá víc než dvě třetiny poslaneckých křesel, a tedy obhájí ústavní většinu. To při volební účasti přes 68 procent, což je na maďarské poměry vysoké číslo.

Opozice a premiérovi kritici doma i v EU doufali, že Orbánův styl vládnutí a rétorika se Fideszu v těchto volbách vymstí. Především otevřená korupce, kdy vládnoucí strana buduje z peněz z eurofondů vlastní skupinu „národních oligarchů“, a k tomu odhalení, že ze zpronevěr veřejných peněz těží premiérovo nejbližší okolí a rodina. Kromě toho se pozorovatelé maďarské politiky shodují, že agresivita právě skončené volební kampaně Fideszu nemá v novodobé maďarské politice obdobu. Celá se točila kolem postavy amerického filantropa George Sorose a jeho údajné snahy rozvrátit Maďarsko s pomocí řízené migrace z Blízkého východu, Evropské unie a placených „žoldáků“ žijících na maďarské půdě. Přes dva a půl milionu maďarských voličů nic z toho neznechutilo, hlasovali pro Fidesz a výsledky voleb poslaly Orbána do příštích čtyř let ve funkci posíleného.

Historiččin seznam

Svým příznivcům Viktor Orbán před volbami sliboval, že v případě vítězství zakročí proti…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 974
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte