Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Názory a pravidla

V případě Polska nejde o trest, ale sebezáchovu EU

Dva roky varovala Evropská komise polskou vládu, že proti ní kvůli změnám v justici zahájí kárné řízení – až se to skutečně stalo. Poprvé v historii Evropské unie byl aktivován článek sedm, což je proces, na jehož konci může být Polsko zbaveno hlasovacích práv. Evropská komise se k tomu rozhodla z obavy o osud právního státu v Polsku. Polská vláda a její zastánci po celé Unii – především z východní Evropy, včetně Česka – se brání, že je to politicky motivovaný krok a vměšování se do vnitřních záležitostí Polska. A na důkaz vzdoru proti takovému postupu polský parlament sporné zákony předminulý týden definitivně schválil a prezident Andrzej Duda podepsal.

Polská vláda a kritici komise mají samozřejmě pravdu. Evropská unie je politický projekt, „právní stát“ je politický termín a možnost sousedů „vměšovat se“ do vnitřních věcí členských států je samotný základ Unie. Jinak by společná pravidla byla nevymahatelná. Otázky stojí jinak. Je postup komise oprávněný? A pokud ano, je nejtvrdší možný postih, jímž Unie Polsku hrozí, moudrá cesta?

Pro odpověď si shrňme alespoň některé z novinek, jež čerstvě schválené polské zákony přinášejí. Až dosud u našich severních sousedů například rozhodovala o tom, kdo splňuje podmínky pro práci soudce, samosprávná soudcovská rada. Ta může vést proti soudcům disciplinární řízení. Zákon její samosprávnost ruší, bude kompletně znovu zvolená a 23 z jejích 25 členů buď politici vyberou, nebo to sami politici budou.

Na polském Nejvyšším soudu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte