Dnes se všeobecně považuje za jisté, že v celém světě jsou na vzestupu radikální síly vlevo i vpravo. Aktivizují se populisté obou druhů, kteří stejně pohrdají globalizací a jsou si jisti, že budoucnost půjde směrem, který určí oni. Znovu se však zvedá i střed, dokonce i v srdci starého světa.

Vezměme Emmanuela Macrona, devětatřicetiletého bývalého bankéře od Rothschildů, který je nyní pravděpodobným favoritem voleb francouzského prezidenta. Průzkumy naznačují, že v prvním kole by v čele mohla stanout kandidátka extrémní pravice Marine Le Pen s asi pětadvaceti procenty hlasů. Ale v druhém kole, do něhož postoupí jen dva nejúspěšnější kandidáti z kola prvního, by ji měl Macron snadno porazit. Je třeba připomenout, že Macron je nadšeným zastáncem volného trhu, globalizace, Evropské unie a transatlantické aliance – a přesto má silnou podporu v zemi, o níž se ví, že má silné odbory, skeptický postoj vůči kapitalismu a nedůvěřuje Americe.

Proč? Protože Macron je – hlavně a především – outsider, reformátor a charismatický politik. A tyto vlastnosti jsou, zdá se, mnohem důležitější než ideologické zařazení. Sociologické výzkumy přesvědčivě ukazují, že lidé se s kandidáty niterně spojují a tento vztah si pak racionalizují tím, že souhlasí s jejich politickými návrhy. Ideologie Billa a Hillary Clintonových se příliš nelišila. Avšak voliči v srdci Ameriky – na emocionální úrovni – cítili, že Bill „je získal“; k Hillary si takový vztah nikdy nevytvořili.

Chaos

Evropané…

I_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte