Kultura

Zinkoví chlapci

Každý má jen určité zásoby sil, které ho dokážou chránit před bolestí, a ty moje byly vyčerpány, píše běloruská držitelka Nobelovy ceny Světlana Alexijevič v jednom osobním zápisu, který je součástí svazku Zinkoví chlapci.  Dokončila tehdy knihu Válka nemá ženskou tvář, sbírku svědectví sovětských žen bojujících ve druhé světové válce. A měla pocit, že už nemá sílu psát o zabíjení. Přesto na sklonku osmdesátých let začala objíždět právě ty, kterým do života zasáhla sovětská válka v Afghánistánu; přeživší, zmrzačené, pozůstalé.

Čtenář má daleko snazší dilema, čeká ho „jen“ četba. A tak by se měl rovněž překonat, i když třeba jen nedávno dočetl její erbovní knihu Doba z druhé ruky – beletrizované příběhy, v nichž se ještě nedávno sovětští lidé ohlížejí za posledním půlstoletím. Opět to totiž znamená ponořit se do zoufalství, smutku a ztracenosti. S tím rozdílem, že v Zinkových chlapcích nejsou ani drobné radosti, které se proplétaly vzpomínkami na civilní život v Době z druhé ruky. Nahrazují je titulní zinkové rakve, v nichž mrtví z Afghánistánu přilétali.

Kniha je poskládaná z několika desítek anonymních výpovědí, které se vesměs snaží zodpovědět otázku, jak najít smysl v nesmyslném konfliktu. Afghánská válka byla pro Sověty podobnou deziluzí jako Vietnam pro Ameriku o desetiletí dřív. Její konec se potkal s glasností, kdy už bylo možné říct, že vpád do cizí země byl zločin a mrtví padli zbytečně a marně. Sami strůjci invaze…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte