71_vhlave
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Pokud nemáte žádné domácí zvíře a máte děti, jistě jste už zažili nekonečné hodiny škemrání, ať jim nějakého mazlíčka pořídíte. Taktika potomstva bývá rozmanitá. Od upřímných proseb přes sliby, emoční vydírání, snižování laťky („tak aspoň andulku“) až po dramatické výstupy, když pořízení tvora vytrvale odmítáte.

Jedno ale vašim dětem v přesvědčovacím arzenálu pravděpodobně schází – vědecké argumenty. A to je právě důvod nezvyklého podtitulku tohoto textu. Pokud chcete uhájit domácnost bez chlupů, loužiček a rozkousaných bačkor, vaše děti by se neměly dozvědět, že věda je v otázce pořízení mazlíčka jednoznačně na jejich straně.

Mlčící důvěrník

Zatím posledním výzkumem, který to stvrzuje, je práce psychiatrů z Univerzity v Cambridgi publikovaná letos v lednu. Odborníci vyzpovídali dvanáctileté chlapce a dívky z celkem 77 britských rodin, které mají více než jedno dítě a navrch domácí zvíře. Zajímalo je zejména, jak děti vnímají svůj vztah k němé tváři ve srovnání se vztahem k sourozencům.

A zjistili zajímavou věc. Školáci odpovídali, že jejich pes, kočka nebo třeba morče jim přináší větší uspokojení než bratr či sestra. A vzájemný vztah se zvířetem je také méně konfliktní.

Z průzkumu samozřejmě není dobré dělat unáhlené závěry. Sourozenci spolu přirozeně soupeří a dělají si naschvály, zatímco mazlíček je vnímán jako stoprocentní spojenec. Nevyplývá z toho ovšem, že by pro zdravý vývoj dítěte byli dvojnozí obyvatelé domácnosti méně důležití než šelmy,…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1553

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte