Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Malá velká vláda

Proč bude kabinet Andreje Babiše populární

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Na fotografii je vidět právě jmenovaný premiér, jak hledí z okna Pražského hradu, a u toho je text: „Řeknu vám, že cítím velkou pokoru. Zodpovědnost. Naději. A taky se vám přiznám, že trošku stres. A za týden přijde na řadu vláda. Naše vláda pro lepší Česko bude konečně pracovat jako jeden tým. Bez nekonečného koaličního dohadování a handrkování…“ Ano, ANO to opravdu s veřejností umí, takže nás mimo jiné čeká první marketingová vláda. I proto se mnohým asi bude skutečně zdát, že všechno najednou běží tak nějak snadněji. Ale jak říká známé české přísloví: Sovy nejsou, čím se zdají být.

Tým B

Babiš slibuje konec handrkování, ve vládě má pouze své blízké, což považuje za výhodu nikoli jen pro sebe, ale i pro celou společnost. To je sporné hned z několika důvodů. Zaprvé mu většina zvučných jmen odmítla do vlády vstoupit, takže ji tvoří dosavadní ministři ANO a pak jakési béčko téže strany a jejích stoupenců. To moc slibně nevypadá.

Zadruhé nejstabilnější vláda, kterou jsme kdy měli, byla vláda Miloše Zemana. Byla také jednobarevná – po podepsání opoziční smlouvy ji podpořila ODS – a rovněž ji řídil alfasamec, který vyžadoval naprostou loajalitu. Stabilita, ticho, klid na práci… Je jedno, jak vysněné atmosféře budeme říkat, ale většinou znamená, že něco mnohem temnějšího se děje v zákulisí. Zeman musel za podporu ve sněmovně tvrdě platit. Narostla korupce, klientelismus, útoky na nezávislé instituce apod.

Babiš nebude muset svádět spory ve vládě, ale bez…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.