50-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Na fotografii je vidět právě jmenovaný premiér, jak hledí z okna Pražského hradu, a u toho je text: „Řeknu vám, že cítím velkou pokoru. Zodpovědnost. Naději. A taky se vám přiznám, že trošku stres. A za týden přijde na řadu vláda. Naše vláda pro lepší Česko bude konečně pracovat jako jeden tým. Bez nekonečného koaličního dohadování a handrkování…“ Ano, ANO to opravdu s veřejností umí, takže nás mimo jiné čeká první marketingová vláda. I proto se mnohým asi bude skutečně zdát, že všechno najednou běží tak nějak snadněji. Ale jak říká známé české přísloví: Sovy nejsou, čím se zdají být.

Tým B

Babiš slibuje konec handrkování, ve vládě má pouze své blízké, což považuje za výhodu nikoli jen pro sebe, ale i pro celou společnost. To je sporné hned z několika důvodů. Zaprvé mu většina zvučných jmen odmítla do vlády vstoupit, takže ji tvoří dosavadní ministři ANO a pak jakési béčko téže strany a jejích stoupenců. To moc slibně nevypadá.

Zadruhé nejstabilnější vláda, kterou jsme kdy měli, byla vláda Miloše Zemana. Byla také jednobarevná – po podepsání opoziční smlouvy ji podpořila ODS – a rovněž ji řídil alfasamec, který vyžadoval naprostou loajalitu. Stabilita, ticho, klid na práci… Je jedno, jak vysněné atmosféře budeme říkat, ale většinou znamená, že něco mnohem temnějšího se děje v zákulisí. Zeman musel za podporu ve sněmovně tvrdě platit. Narostla korupce, klientelismus, útoky na nezávislé instituce apod.

Babiš nebude muset svádět spory ve vládě, ale bez…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2252

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte