49-kom1
Bohuslav Sobotka • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Kariéru Bohuslava Sobotky provází již dlouho paradox. Jeden z nejvysmívanějších mužů české politiky, pověstný pan Vajíčko s reputací člověka, který nikdy „normálně“ nepracoval a neumí uvolněně komunikovat s běžnými lidmi, symbol rétorické nudy či nemožně naprogramovaného ústního projevu, bude v českých dějinách navždy zaznamenán jako jeden z nejúspěšnějších politických protagonistů třiceti porevolučních let. Jako politik, za kterého „bylo dobře“, minimálně pokud hodnotíme Česko podle ekonomických čísel. Sobotkovu dlouhou kariéru v nejvyšších patrech politiky samozřejmě podtrhlo premiérské angažmá, od roku 2002 první, jež vydrželo celé čtyři roky.

Přitom sklízel výsměch jako produkt stranického sekretariátu, který prožil mládí v parlamentu a pořádně nezažil reálný život za jeho zdmi. Neuměl cizí jazyky, což mu ztížilo navazování neformálních kontaktů na půdě Evropské unie. Neměl silné téma a nebylo snadné poznat, na čem mu v politice opravdu záleží. Také však okázale nepoučoval, uměl naslouchat, nesršel arogancí, jako mnozí jeho předchůdci, usmíval se, nenadával. Proslul klidem a slušností, tedy jako člověk, kterého by asi mnozí měli rádi v práci za svého šéfa.

Mezi Zemanem a Babišem

Právník se znalostmi v ekonomii Bohuslav Sobotka se profiloval jako levicový politik a nekoketoval s nějakou verzí blairovské modernizace. Vždy se choval jako západně orientovaný politik, když však strana potřebovala, loajálně kryl záda předsedovi Jiřímu Paroubkovi při jeho…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2276

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte