Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Bude se nám stýskat

Éra Bohuslava Sobotky nevynikala činy, ale nenápadnou a potřebnou kultivací

49-kom1
Bohuslav Sobotka • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Kariéru Bohuslava Sobotky provází již dlouho paradox. Jeden z nejvysmívanějších mužů české politiky, pověstný pan Vajíčko s reputací člověka, který nikdy „normálně“ nepracoval a neumí uvolněně komunikovat s běžnými lidmi, symbol rétorické nudy či nemožně naprogramovaného ústního projevu, bude v českých dějinách navždy zaznamenán jako jeden z nejúspěšnějších politických protagonistů třiceti porevolučních let. Jako politik, za kterého „bylo dobře“, minimálně pokud hodnotíme Česko podle ekonomických čísel. Sobotkovu dlouhou kariéru v nejvyšších patrech politiky samozřejmě podtrhlo premiérské angažmá, od roku 2002 první, jež vydrželo celé čtyři roky.

Přitom sklízel výsměch jako produkt stranického sekretariátu, který prožil mládí v parlamentu a pořádně nezažil reálný život za jeho zdmi. Neuměl cizí jazyky, což mu ztížilo navazování neformálních kontaktů na půdě Evropské unie. Neměl silné téma a nebylo snadné poznat, na čem mu v politice opravdu záleží. Také však okázale nepoučoval, uměl naslouchat, nesršel arogancí, jako mnozí jeho předchůdci, usmíval se, nenadával. Proslul klidem a slušností, tedy jako člověk, kterého by asi mnozí měli rádi v práci za svého šéfa.

Mezi Zemanem a Babišem

Právník se znalostmi v ekonomii Bohuslav Sobotka se profiloval jako levicový politik a nekoketoval s nějakou verzí blairovské modernizace. Vždy se choval jako západně orientovaný politik, když však strana potřebovala, loajálně kryl záda předsedovi Jiřímu Paroubkovi při jeho…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte