CROWD
Autor: BSIP, Profimedia

Létáte alespoň občas letadlem? Pokud ano, jistě věříte, že jste v dobrých rukou, a nejspíš tím myslíte skutečné šikovné ruce konkrétního člověka ovládané nadprůměrně inteligentním mozkem. Kapitána jste si ostatně při čekání na odlet mohli prohlédnout, hezky se usmíval a v nažehlené uniformě vypadal nadmíru klidně a sebevědomě.

Nechceme vám brát iluze, kapitán jistě prošel náročným výcvikem a za kniplem letounů strávil spoustu hodin, váš let nicméně má pod kontrolou velmi omezeně. Létání v jeho dnešní komplikované podobě totiž NIKDO nerozumí. Chceme tím říct, že na světě neexistuje člověk, který by skutečně chápal všechno, co se s letounem děje a co je nutné znát k jeho úspěšnému startu, letu a přistání. Musel by to být špičkový meteorolog, navigátor, musel by rozumět aerodynamice, vyznat se v řízení letového provozu i v teorii spalování, musel by být elektrikářem, expertem na výpočetní techniku a bůhví čím ještě.

Představa, že dobrý muž či žena v pilotní kabině naprosto přesně chápe, co dělají v daném okamžiku palubní počítače, jak reagují použité materiály na povětrnostní situaci, co se odehrává v každém z několika motorů nebo jak z mnoha údajů radarů i družic zkombinovat odpovídající předpověď počasí pro mnohahodinový let, je naprosto nesmyslná. Tak jako se vy spoléháte na svého kapitána, on sám se ve slutečnosti spoléhá na celé týmy lidí. Většinu z nich nikdy osobně neviděl. Je to trochu, jako když jezdec cválá na vypůjčeném koni. Je vlastně…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1664

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte