A bus drives across a bridge as the sun sets over the Chelsea area in London
Autor: REUTERS

Kdykoli se pod koly letadla krátce po startu objevila Přední Kopanina a podobné končiny na předměstí Prahy, s různým stupněm intenzity jsem si dlouho uvědomoval, jak mi Česko, ale hlavně matička stověžatá, moje rodiště, vlastně chybí. V posledních měsících ale tyhle pocity, i ve světle řešení vlastní profesní a rodinné budoucnosti, vystřídaly zmatek a tápání, kam že to vlastně patřím. U člověka, který devět z posledních jedenácti let prožil v cizině (napřed v Berlíně a teď v Londýně), je možná takové „neukotvení“ celkem legitimní.

Když se Theresa May, britská ministerská předsedkyně, ve svém projevu na konferenci Konzervativní strany otřela o tzv. světoobčany, kteří podle ní nepatří vlastně nikam (doslova řekla „you’re a citizen of nowhere“), cítil jsem se napřed jejími slovy pobouřen. Pak jsem si ale uvědomil, že i když tahle „škatulka“ postrádá jasný popis, právě do ní s největší pravděpodobností spadám. Vždycky se mi líbilo, že většina Čechů bere na rozdíl od Poláků nebo i Slováků svou státní příslušnost dost vlažně, a že vlajku (naše rodina ji tedy nevlastní) vytahuje ze skříně jen tehdy, když se hokejisté probojují do finále světového šampionátu. Podepsal bych bez váhání charakteristiku Haškovy postavy nadporučíka Lukáše, který „češství považoval za jakousi tajnou organizaci, které je lépe se zdaleka vyhnout“.

Ne že bych to svým, v britské společnosti dokonale integrovaným dětem vštěpoval, ale jedenáctiletá Madlenka a brzy devítiletý Dan asi mezi řádky vycítili,…

I_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte