45A_jaros
Robert Pelikán • Autor: Milan Jaroš

Váš stranický šéf Andrej Babiš teď v reakci na žádost policie o jeho vydání kvůli vyšetřování dotačního podvodu na farmě Čapí hnízdo řekl, že jde „o poslední zoufalý pokus zkorumpovaného systému mě zlikvidovat“. Svoji situaci přirovnal k politickým procesům v padesátých letech. Jak jeho slovům rozumíte?

Já se nevyjadřuji, a nechci na tom nic měnit, k podstatě té kauzy, protože v ní bude tak či onak činné státní zastupitelství, možná jednoho dne dokonce soud, takže nechci, aby to vypadalo, že se snažím ty procesy nějak ovlivnit. Ale to, co říct mohu, je, že každý, kdo alespoň zdálky viděl, jak se vyšetřují takovéhle věci, tak mu musí být zcela zřejmé, že jediným možným důvodem pro žádost o vydání, podanou několik týdnů před volbami, může být ovlivnění těchto voleb. V tom má Andrej Babiš nepochybně pravdu.

Rozhovor, který (ne)měl vyjít

V padesátých letech byli lidé nucení přiznávat se ke smyšleným a dopředu připraveným obviněním. Aby to udělali, byli mučeni, a po vynesení rozsudku byli často popravováni. Hrozí něco z toho Andreji Babišovi?

Andrej Babiš není první, kdo u nás takovéto, myslím si, nevhodné přirovnání používá. Mně to vždycky vadí, protože já myslím, že zaplať pánbůh je zcela nesrovnatelné to, co se dělo v padesátých letech, s čímkoli, co nám může dnes vadit. Ale lidsky…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte