„Dnes už se vyšetřuje vše, co se vyšetřovat má, občas ale pokulhává kvalita. Od nového speciálu si…
Autor: Milan Jaroš

V tomto čísle vychází rozhovor s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem, na jehož konci najdete dodatek, že si pan ministr nepřál, aby interview vyšlo. Ptali jsme se totiž pochopitelně i na kauzu Andreje Babiše (stranického šéfa ministra Pelikána), a právě to se stalo důvodem, proč ministr Pelikán vyzval redakci, aby rozhovor nepublikovala. „Vyslovuji v něm svoje osobní názory, za nimiž si sice stojím, jsem ale zároveň přesvědčen, že bych je ve své současné roli veřejně prohlašovat neměl,“ píše Robert Pelikán.

Důvod, proč jsem se přes tuto námitku rozhodl interview uveřejnit, je jednoduchý. Všichni politici mají nárok na stejný přístup – novinář se ptá, politik odpovídá. Je jen na něm, co říká, nemáme žádné donucovací prostředky. Pokud bychom začali politikům nabízet, že když se jim něco nepovede, tak to nevydáme, změníme se v jejich spolupracovníky. A těmi opravdu nejsme a nechceme být.

Reklama
Reklama

I_obalka_R34

Interpretace pana ministra, že jsme porušili zákon, když jsme mu nevyšli vstříc, je velmi nečekaná. Novináři politiky mají kontrolovat, a to i prostřednictvím svých otázek. Kdyby následně museli politiky žádat o souhlas s uveřejněním odpovědí, přineslo by to jediný výsledek: nekritické, a tím pádem i zbytečné rozhovory. S tímto přístupem jsme se setkali poprvé, věříme, že naposledy.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery
šéfredaktor

Rozhovor: V tom má Babiš nepochybně pravdu

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery kopie
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte