Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Stará Praha bez romantismu

65_kultanova
Zuzana Kultánová: Augustin Zimmermann

Pokud se současní spisovatelé vracejí do Prahy 19. století, většinou s přístupem romantiků, kteří ve špíně nalézají krásu, a s nostalgií po starých zlatých časech úzkých páchnoucích uliček. Miloš Urban nebo Petr Stančík sem vstupují s postojem hrdiny filmu Tajemství hradu v Karpatech a jeho větou: „Zdejší lid je asi nádherně zaostalý!“ Literární kritička a publicistka Zuzana Kultánová zvolila ve svém románovém debutu přístup zcela jiný; temný, naturalistický.  A při četbě Augustina Zimmermanna se až neodbytně připomíná dílo Émila Zoly. Loňský román dostal čerstvě Cenu Jiřího Ortena – a to je dobrý důvod ho připomenout.

Kultánová vychází ze skutečného příběhu mlynářského tovaryše Zimmermanna, který se dopustil vraždy svých dvou dětí a následně spáchal sebevraždu. A předkládá strhující příběh člověka, jehož pýcha a touha vyniknout jsou natolik patologické, že rozloží jeho i celou rodinu. Nejde přitom jen o „defektního“ jedince, ale zároveň o diagnózu moderní doby. Průmyslová revoluce spolu s ekonomií a výrobou radikálně změnila celou společnost. Tuto změnu bytostně prožívá Augustinova žena Františka. Její první manžel, zosobnění klidu, jistoty, ale i nudy, řídil svůj život podle liturgického roku, přesný čas pro něj neměl větší smysl. Augustin se už řídí podle času strojů, hodin a vlaků.

Pořád se za něčím žene, je věčně nespokojený. Vědomí Boha a smíření s životním postavením nahradila touha po změně. Touha, která u šťastnějších jedinců může být…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte