65_kultanova
Zuzana Kultánová: Augustin Zimmermann

Pokud se současní spisovatelé vracejí do Prahy 19. století, většinou s přístupem romantiků, kteří ve špíně nalézají krásu, a s nostalgií po starých zlatých časech úzkých páchnoucích uliček. Miloš Urban nebo Petr Stančík sem vstupují s postojem hrdiny filmu Tajemství hradu v Karpatech a jeho větou: „Zdejší lid je asi nádherně zaostalý!“ Literární kritička a publicistka Zuzana Kultánová zvolila ve svém románovém debutu přístup zcela jiný; temný, naturalistický.  A při četbě Augustina Zimmermanna se až neodbytně připomíná dílo Émila Zoly. Loňský román dostal čerstvě Cenu Jiřího Ortena – a to je dobrý důvod ho připomenout.

Kultánová vychází ze skutečného příběhu mlynářského tovaryše Zimmermanna, který se dopustil vraždy svých dvou dětí a následně spáchal sebevraždu. A předkládá strhující příběh člověka, jehož pýcha a touha vyniknout jsou natolik patologické, že rozloží jeho i celou rodinu. Nejde přitom jen o „defektního“ jedince, ale zároveň o diagnózu moderní doby. Průmyslová revoluce spolu s ekonomií a výrobou radikálně změnila celou společnost. Tuto změnu bytostně prožívá Augustinova žena Františka. Její první manžel, zosobnění klidu, jistoty, ale i nudy, řídil svůj život podle liturgického roku, přesný čas pro něj neměl větší smysl. Augustin se už řídí podle času strojů, hodin a vlaků.

Pořád se za něčím žene, je věčně nespokojený. Vědomí Boha a smíření s životním postavením nahradila touha po změně. Touha, která u šťastnějších jedinců může být…

I_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte