Puls of Europe
Puls of Europe v Mnichově

Český filozof, novinář a šéfredaktor rozhlasové stanice Vltava Petr Fischer nedávno v Právu mimo jiné nabídl analýzu našeho časopisu. Fischer Doslova uvedl, že jsme příkladem lidí, kteří chtějí setrvávat na „starém paradigmatu“, jež přitom už neexistuje.

„Vezměte si třeba časopis typu Respekt. V rámci onoho mezivládí se jeho redakce brání tím, že trvá na možnosti přehledného světa a soustřeďuje kolem sebe jedince, kteří sdílejí stejný liberální sen. I to je takový miniklub, byť do něj patří desítky, možná stovky tisíc lidí. Tahle obrana je ale sebedestruktivní, protože svět už nezařadí zpátečku a vše, co mu bude stát v cestě, převálcuje. Fanoušci Respektu na to možná nebudou připravení, protože ani oni nejsou moc zvyklí komunikovat.“

Reklama
Reklama

I_obalka_R15

Po přečtení těchto řádek se člověk znovu cítí jako žáček, kterého paní učitelka plácá přes prst, když ho zabořil do omáčky buchtiček se šodó. Ale i když Petr Fischer nenabízí žádnou alternativu, stojí za to na jeho kritiku reagovat.

Historička Christiane Brenner ve své knize Mezi Východem a Západem přesvědčivě dokládá, že ke komunistickému puči v roce 1948 vedlo mimo jiné to, jak se po druhé světové válce zásadně změnil jazyk, který se v tehdejším Československu používal ve veřejném prostoru. Jak středové, dokonce i pravicové strany, intelektuálové a média převzali slovník komunistů. Mluvilo se jen o socialismu, o tom, že lidská svoboda je méně podstatná než společný národní cíl. Edvard Beneš v roce 1945 prohlásil: „Nevrátíme [se] do roku 1938. Víme, že liberální společnost je anachronismem v teorii i praxi.“

Jestli Petr Fischer ztratil důvěru v liberální společnost, která se tu vytvářela po roce 1989, je to jeho volba, ale těžko chápat, proč to žádá i po druhých. A ještě je ostouzí, že neumějí komunikovat. Jestli něčemu věnuje pozornost Respekt, ale také většina relevantních médií u nás i ve světě, tak je to právě proměně našeho světa. A že je nutné se na tuto proměnu připravit.

To však neznamená, že se kvůli tomu má Západ zříci svých hodnot. Lidskou svobodu, parlamentní demokracii, respektování pravidel a spolupráci ve sjednocené Evropě není nutné házet do koše. Pokud někdo tyto hodnoty převálcuje, pak proto, že jsme to dovolili. A nevidíme jako dobrou strategii u takové proměny asistovat tím, že ji akceptujeme dřív, než nastane.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery

šéfredaktor

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2275

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte