WORLD NEWS RUSSIA-PROTESTS 2 BLO
My žádné vinice nemáme. Na rozdíl od vás. (Protesty v Petrohradu) • Autor: Newscom, Profimedia

Byla neděle ráno, vzduch byl studený, ale už v něm bylo cítit blížící se jaro a jasné nebe slibovalo slunečný den. Chodníky na Tverské, moskevské centrální třídě, byly lemované lidmi, kteří mířili na nepovolenou demonstraci proti korupci svolanou opozičním politikem Alexejem Navalným. Nebylo vidět příliš mnoho transparentů ani se moc nezpívalo, heslem dne bylo prostě přijít, ukázat se, popisuje zpravodaj časopisu The New Yorker Joshua Yaffa poslední březnovou neděli v Moskvě. Nic nenasvědčovalo tomu, že se v onen den stane něco zvláštního. Z toho čistě modrého nebe ale přišel blesk, který nečekal ani Navalnyj. Tisíce lidí vyšly na jeho výzvu do ulic nejen v metropolích Moskvě a Petrohradu, ale i v desítkách provinčních měst a městeček od západní výspy Kaliningradu až po Vladivostok na Dálném východě. Podle odhadů stanice Echo Moskvy se protestů účastnilo celkem asi osmdesát tisíc lidí. Na Tverskou přišly tisíce lidí, v některých oblastech ale šlo o pouhé desítky protestujících. Rusko sice v letech 2011 a 2012 zažilo velké protesty, ty se však omezily na několik velkých měst. To, co se stalo poslední březnovou neděli, země ve své postkomunistické historii nepamatuje.

Na rozdíl od všech protestů za posledních dvacet let byla velká část demonstrujících velmi mladých, často to byli ještě středoškoláci. Do ulic vyšla generace, která už nezažila rozpad Sovětského svazu a chaos, který následoval. Většina z nich pamatuje v čele Ruska pouze jediného muže – Vladimira Putina.

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte