0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Od věci25. 3. 20174 minuty

Krasomeditace

Někomu se mohou zdát kurzy krasopísma anachronismem, pro jiné je kultivace ručního psaní takřka ozdravným procesem. „V každém případě nás zájem ohromil,“ říkají „kamarádky na psaní“ Tereza Přibylová (28) a Karolína Stryková (26) z Pen Pals, jež workshopy pořádají.

,
foto: Matěj Stránský
Ruční psaní – meditace, zábava i mentální trénink.
(Zleva Tereza Přibylová
a Karolína Stryková) • Autor: Matěj Stránský

Jednodušší a rychlejší je psát text na počítači nebo v mobilu. Proč je o kurzy takový zájem?

Tereza Přibylová: Myslím, že lidé pod tlakem technologií zjišťují, že návrat k jednoduchým činnostem, kdy vidíte, jak vám něco „roste“ pod rukama, je až meditativní činnost: zpomalíte, hlava si odpočine… Vidíme to na účastnících kurzu zvyklých bušit do počítače – odcházejí tak nějak „vyzenovaní“.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Karolína Stryková: Popularita ručního psaní souvisí také s tím, že lidé chtějí věci kolem kultivovat – kultivují nejen sami sebe, ale také prostředí, ve kterém se pohybují, a věci, jež užívají. Navíc ruční psaní zažívá úspěch i v komerční sféře, sdělení napsané rukou je oproti počítačovému fontu osobnější, stylovější. O to nám vlastně jde i v kurzech: cílem není vytvořit z účastníka typografa nebo kaligrafa, ale rozvinout v člověku jeho styl ručního psaní.

Proč?

Tereza: Rukopis a vnímání estetiky jsou pro každého z nás specifické.

Karolína: Na workshopu všichni začínají stejně, ale výsledek je odlišný – a originální. Každý píše stylem, který je mu nejbližší.

K tomu všechny dovedete?

Karolína: Účastníky vedeme k tomu, abychom jejich písmo uklidnily, vyčistily, zpomalily, udělaly změny k lepšímu, aby se jim psalo jednodušeji, nebyli v křeči, uměli si sednout ke stolu, správně položit papír a…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc