Kultura

Alzheimer jako metafora touhy

Útlá novela Opozdilec je druhou knihou vlámského spisovatele Dimitriho Verhulsta, která vychází v českém překladu. Zatímco Úprdelný dny na úprdelný planetě (česky 2011) byly nemilosrdnou alegorií dějin lidského rodu, Opozdilec stejně nelítostně nahlíží na životní pouť konkrétního jedince. Po padesátiletém chladném manželství se ženou, která se snaží řídit veškerou jeho existenci, nachází penzionovaný knihovník Désiré Cordier jedinou útěchu ve vážné hudbě, hraní pétanque či občasné sklence. Vysvobození se rozhodne hledat ve skutečné nesvéprávnosti a začne předstírat Alzheimerovu chorobu.

S úlevou se může přestat znát k jízlivé manželce, pro niž jsou aranžované rodinné fotografie náhražkou skutečného štěstí. Po životě, v němž ho žena nenechala doslova ani uprdnout, teď sedmdesátník Désiré v pečovatelském domě rovnou kálí do postele. A s překvapením zjišťuje, že s ním lidé poprvé komunikují upřímně; v přesvědčení, že je stejně nevnímá. Své úlohy se zhostí nanejvýš důsledně, včetně postupného zhoršování příznaků. Ovšem ve chvíli, kdy se začne ve svých plánech ubírat k předčasné smrti a pohřbu, je namístě zapochybovat o spolehlivosti vypravěče. Opravdu Désiré demenci markýruje, nebo už se s rolí zcela ztotožnil? Anebo jde o vnitřní monolog skutečně nemocného člověka? Co když to právě takhle vypadá v hlavě alzheimerika?

Opozdilce lze číst jako žertovný příběh, jak přechytračit semetriku, či jako satiru na neupřímnost ve vztazích a kritiku…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte