A worker adjusts the U.S. flag before Japanese Prime Minister Shinzo Abe addresses media following…
Něco se chystá. Nikdo vám ale neřekne co. (Tisková konference japonského premiéra po setkání s Donaldem Trumpem) • Autor: REUTERS

Vítězství Donalda Trumpa otřáslo americkými spojenci. Teď mohou jen doufat a přitom horečně odhadují, co by pro ně mohl Trump jako prezident znamenat. Jeho výroky v kampani byly rozporuplné a často znepokojující. Mnohé země považují sedmdesát let trvající Pax Americana za zdroj bezpečnosti a prosperity, ale pro nového prezidenta tento systém spojenectví a pravidel moc neznamená. A to je zneklidňuje.

Trump vykonal po volbách určité kroky, které by mohly tyto obavy zmírnit. Zahraniční státníci, kteří s ním hovořili, uvádějí, že byl vstřícný a spíše je uklidňoval. Před volbami například naznačil, že by Japonsko mělo Americe platit mnohem víc za svou obranu, nebo si vybudovat vlastní jadernou sílu. Avšak 17. listopadu, po setkání s Trumpem, vyjádřil japonský premiér Šinzó Abe přesvědčení, že „Trump je vůdce, kterému mohu důvěřovat“. Hlavní Abeův poradce Kacujuki Kawai řekl, že podle členů týmu, kteří pro Trumpa zajišťují převzetí moci, by se všechny jeho předvolební výroky neměly brát doslova.

Trump se v kampani vyslovil k Jižní Koreji. Řekl, že se s USA jen veze, ale proti svému sousedovi na sever od 38. rovnoběžky, který má jaderné zbraně, by se měla bránit sama. Přesto v telefonním rozhovoru s prezidentkou Pak Kun-hje (která byla mezitím sesazena) řekl, že zachová bezpečnostní spojenectví USA s Jižní Koreou a bude v regionu dál udržovat „silný, pevný“ obranný postoj.

Trump také označil NATO za „zastaralé“ a zmínil se, že Amerika přijde na pomoc ohroženému členskému…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte