16A_jaros_R47_2016
Shromáždění na pražském Albertově, 17. listopadu 2016 • Autor: Milan Jaroš

Oslavy výročí sametové revoluce jsou v Česku tradičně jediným státním svátkem, který skutečně slaví i lidé v ulicích. Stejné to bylo také letos. Význačné body (nejenom) hlavního města zaplnily 17. listopadu desetitisíce lidí – a zdaleka to nebyla pouze vzpomínková akce. Neznalý návštěvník by mohl snadno nabýt dojmu, že spíš než připomenutí sedmadvacet let staré úspěšné revoluce jde o současný politický happening.

Není divu: minulý týden nadělil českým občanům k oslavám sedmadvacátých narozenin zdejší demokracie hned několik důležitých „dárků“. Ten nejvýraznější dodal parlament: třetina členů jeho dolní komory se podepsala pod návrh zákona, který chce trestat vězením „urážky včetně příliš silné kritiky“ prezidenta republiky.

Vedle toho přišel s osobní iniciativou Jeroným Tejc, výrazná postava vládní sociální demokracie a možný kandidát na jejího šéfa: navrhl, aby Česko zpřísnilo svůj azylový zákon a přestalo pomáhat lidem prchajícím před politickým útlakem a nesvobodou.

A do třetice prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch, místopředseda Legislativní rady vlády, která pro ministry připravuje návrhy legislativy, k překvapení ústavních soudců vyzval k zásadní změně české ústavy: tak aby už za základ českého státu neprohlašovala jeho občany, ale jenom ty z nich, kteří pocházejí z národa Čechů.

Napříč politickými stranami se o slovo definitivně přihlásili lidé, kteří by rádi výrazně změnili tvář země. Je jich hodně, teď je otázka, zda vědí, jak na to, a jestli mají…

I_obalka_R47_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1517

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte