Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Máte právo mlčet

Proč nám politici chtějí omezit svobodu slova

Více než šedesátka poslanců připravila Čechům pozoruhodný dárek k výročí sametové revoluce. Rozhodli se omezit svobodu slova a přišli s návrhem, aby se prezident nesměl kritizovat. Řečem o tom, že šlo pouze o snahu zabránit jeho hanobení, se nedá věřit. Šlo o jasný cíl zvýhodnit jeden politický proud v této zemi před ostatními. Po ostré reakci veřejnosti část předkladatelů začala couvat, na vážné situaci to však nic nemění.

Stále v nás

Tak drzý útok na naši svobodu jsme tu neměli už dlouho, a pokud se nespokojíme s vysvětlením, že poslanci podepsaní pod návrhem jen ztratili základní soudnost, je třeba se zamyslet nad tím, proč se k něčemu takovému odhodlali. Co je přimělo podpořit návrh sepsaný bývalým esenbákem z KSČM postavený na komických argumentech?

Důležitou indicií je načasování. V návrhu zákona se totiž píše, že vstoupí v platnost na začátku července příštího roku. To znamená v době, kdy se rozběhne horká fáze kampaně před prezidentskými volbami. Evidentně je tedy cílem připravit Miloši Zemanovi, pokud do volby půjde, konkurenční výhodu. A ta by byla vskutku obrovská.

Lze si velice snadno představit, jak by to vypadalo v praxi. Policie dosud fungovala jako ostraha Zemanových zájmů, takže z jeho demonstrací vykazovala (a legitimovala) lidi s jiným názorem a během návštěvy čínských komunistů protestující drsným způsobem zaháněla a zabavovala jim tibetské vlajky.

Poslanci říkají, že se účelové perzekuce prezidentových odpůrců nemusíme bát, protože o…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].