Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Vytrvalci na vítězném ústupu

Kapela Priessnitz vydává rozlučkové album Beztíže

60A_foto_Dušan_Tománek
Nejvíc mě ovlivnilo Mikrofórum. (Priessnitz)

Stačí málo a člověk si tu připadá, jako by se ocitl v jejich písni: „Je podzim konec sezony, mraky lítaj těsně nad stromy, černé mraky na cáry roztrhaný.“ To není jen text skladby Jeremiáš, ale také přesný popis povětrnostní situace v Jeseníku na lázeňském vrchu Gräfenberg v den, kdy se tu místní rodáci Priessnitz chystají odehrát první koncert k novému albu Beztíže.

Deska vychází po desetileté pauze od poslední nahrávky Stereo. Zpěvák a textař Jaromír Švejdík počítal, že se jeho doménou stanou komiksy jako Alois NebelZátopek, jejichž kreslení se poslední roky intenzivně věnuje, a kapela se mezitím vytratí. Nakonec se ukázalo, že ani muzikanti, ani fanoušci si nedokážou představit, že se Priessnitz odporoučí bez desky na rozloučenou – kterou je právě Beztíže.

I proto je atmosféra před koncertem zatížená jak očekáváním, tak symbolikou, která připomíná, kde cesta Priessnitz bezmála před třiceti lety začala. Sál s křišťálovými lustry, v němž vystoupí, se nachází ve vůbec prvním léčebném domě Hrad, který Vincenz Priessnitz otevřel roku 1839. A bylo to o malý kus dál v lázeňském parku, kde Švejdíkovi, který tu na sklonku osmdesátých let pracoval jako zahradník, došlo, že příjmení slavného léčitele by mohlo posloužit jako název pro skupinu hrající temný gotický rock s mystickými texty.

Nostalgie však jde okamžitě stranou, když za jásotu takřka devíti set lidí vstupují Priessnitz na pódium. Tříhodinová hlučná show rozhodně…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R42_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1272
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte