Teprve nad knihou Doba z druhé ruky: konec rudého člověka začínám pomalu chápat, čím byl pro své obyvatele Sovětský svaz a proč ta nostalgie po něm. Napověděla mi kamarádka, která se nedávno vrátila z Minsku. Tato inteligentní a zcestovalá mladá žena, lékařka, byla s otcem na obchodní cestě a zašli se spolu podívat na vojenskou přehlídku. Ocenil jsem, že mi otevřeně přiznala celou škálu emocí, které při tom prožívala. Byla fascinovaná nejen mladými muži, kteří řvali a dupali jako uniformní tuři, ale učarovaly jí i stíhačky a obří rakety, jejichž hlavice byly tak hladké a nebezpečné, že měla ve ztichlém publiku chuť křičet vzrušením na hranici sexuální extáze. Konečně byla součástí něčeho, co ji vtahovalo a přesahovalo s takovou silou, jakou předtím ve svém poněkud rutinním a nevýrazném životě dlouho nezažila. Měl jsem chuť se s ní hned rozběhnout do Minsku a také si vzrušeně zahýkat, i mě můj civilní život poněkud unavuje.

Běloruská autorka, držitelka Nobelovy ceny Světlana Alexijevič nechává v knize vzpomínat Rusy nejen na podobné demonstrace síly Sovětského svazu, ale i na utrpení a hladomor během Velké války a po ní, kdy lidé roky žrali jako zvířata zmrzlé brambory, spali v roztrhaných hadrech na zemi a dobrovolně či nedobrovolně budovali socialismus od Lvova až po Vladivostok. Jaké vzepětí ducha národa! – zdá se jim dnes. A jaká hořkost a vystřízlivění po pádu svazu. Většina sice vítala Gorbačova nadšeně a na svobodu se těšila, přesto se koncept západní demokracie a…

I_obalka_R34_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte