27_tri_otazky
Vladimír Foist

České kraje spočítaly, jak se projeví novela školského zákona o inkluzi. O začlenění do běžné školy místo do praktické stojí rodiče 205 dětí (z celkem 18 tisíc). Podle odborníků je to logické - řada rodičů i učitelů má o společném vzdělávání mlhavou představu. „Vzájemné poznání může být benefitem pro celou společnost,“ říká Vladimír Foist, bývalý ředitel inkluzivní školy v Poběžovicích, nyní vzdělávací odborník Agentury pro sociální začleňování.

R: Co podle vás znamená fakt, že o zařazení do běžné školy požádal jen zlomek rodičů, jejichž děti chodí do praktických škol?

VF: Potvrzuje to, že zavádění inkluzivních opatření do škol je plynulý proces. Nepotvrdily se dezinformace, které vycházely v některých novinách, že nastane něco nezvládnutelného.

R: Proč se ale po novele, která zaručuje potřebnou podporu, neodhodlalo ke změně víc rodičů?

VF: Novela sama o sobě změnu nezpůsobí. Změna přijde tehdy, až veřejnost, pedagogická i rodičovská, začne společné vzdělávání přijímat. Pokud máme někde rezervy, pak ve vysvětlování, proč je společné vzdělávání tak důležité. Dnešní svět vyžaduje stéle větší míru tolerance a vzájemného pochopení. Právě při společném vzdělávání se děti učí kromě dovedností i něco jiného. Společnost není založena jen na výkonu, ale také na vztazích. A vztahy mezi různými skupinami obyvatel se formují v dětském…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte