Pro-Erdogan Gathering At The Bosphorus Bridge - Istanbul
Autor: Abaca, Profimedia

O pokusu o vojenský puč v Turecku v noci na 16. července se mnoho neví. Proč byl tak zfušovaný? Jak vysoko spiknutí sahalo? Provedli puč sekularisté starého střihu, jak naznačovalo jejich první prohlášení? Nebo to byli stoupenci islámského klerika Fethullaha Gülena, který žije v exilu, jak tvrdí vláda?

Jisté jsou dvě věci. Zaprvé: Turci projevili velkou odvahu, když vyšli do ulic a postavili se vojákům; stovky civilistů zemřely. Opoziční strany, bez ohledu na to, jak opovrhují prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem, se spojily a odsoudily útok na demokracii. Lepší je vadný, islámem šmrncnutý despota než návrat generálů; bylo by to už popáté od roku 1960.

Zadruhé: mnohem znepokojivější je skutečnost, že Erdoğan rychle ničí právě tu demokracii, kterou občané svými životy hájili. Vyhlásil výjimečný stav, který má trvat nejméně tři měsíce. Bylo zatčeno asi šest tisíc vojáků. Další tisíce policistů, žalobců a soudců byly vyhozeny nebo suspendovány. Stejně tak akademikové, učitelé a státní zaměstnanci, i když jen máloco ukazuje, že by měli s pučem něco společného. Sekularisté, stejně jako Kurdové a další menšiny mají strach z Erdoğanových přívrženců, kteří vycházejí do ulic.

Čistka jde hodně hluboko a je velmi rozsáhlá – dotkla se přinejmenším šedesáti tisíc lidí; někteří komentátoři to přirovnávají ke katastrofální debaasifikaci, kterou provedli Američané v Iráku. Jde mnohem dál, než je třeba k zajištění bezpečnosti státu. Erdoğan dává disent do spojitosti se zradou;…

I_obalka_R30_oprava2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30_oprava2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte